forex trading logo

Dziennik LibrusGrafika losowo

pc080021k.jpg

Szkoła na mapach

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 36 gości 

bipStrona główna
Szkoła Podstawowa im. W. Rogali w Wielu
Spektakle o tematyce profilaktycznej PDF Drukuj Email
środa, 23 lutego 2011 20:48

 

21 października na scenie Domu Kultury w Wielu Teatr "Kurtyna" z Krakowa zaprezentował dwa spektakle o tematyce profilaktycznej. Uczniowie  szkoły podstawowej obejrzeli przestawienie pt. "Nie dręcz mnie", w  którym poruszono problematykę przemocy fizycznej i psychicznej w  szkołach. Podkreślono współpracę rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu  problemów.

Uczniowie gimnazjum obejrzeli spektakl "Droga bez powrotu", który  opowiadał historię chłopaka uzależnionego od alkoholu i tzw. dopalaczy.  Historia kończy się tragicznie. W przedstawieniach grało dwóch aktorów.

 

 
Wycieczka do Wilna PDF Drukuj Email
środa, 23 lutego 2011 20:41

W dniach 13-16 października 2010 r. nauczyciele naszej szkoły brali udział w wycieczce na Litwę.
Pierwszego dnia w Wilnie zwiedzaliśmy Cmentarz na Rossie, kościół św. Piotra i Pawła oraz Górę Trzykrzyską.
Drugiego dnia  zwiedzali Wileńską Starówkę: mury obronne wraz z Ostrą Bramą i obrazem Najświętszej Marii Panny, Kościół św. Teresy, Cerkiew św. Ducha, Cerkiew Unicką św. Trójcy i klasztor Bazylianów. Po obiedzie udali się do Muzeum Adama Mickiewicza, zwiedzali kościół św. Ducha a także Katedrę Wileńską i Kaplicę św. Kazimierza
W drodze powrotnej do Polski zwiedzali znajdujący się na wyspie XIV-wieczny zamek Księcia Witolda w Trokach.

 
Monitoring wizyjny PDF Drukuj Email
środa, 23 lutego 2011 20:33

W ramach rządowego programu wspierania organów prowadzących w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w publicznych szkołach i placówkach „Monitoring wizyjny w szkołach i placówkach” w naszej szkole zamontowano kamery.

Cele założenia monitoringu
Przestępstwa, na które narażeni są przebywający na terenie szkoły to: różnego rodzaju kradzieże odzieży lub innych rzeczy osobistych, wymuszenia i zastraszenia szczególnie uczniów młodszych klas przez ich starszych rówieśników. Zarejestrowane sytuacje mogą być często jedynym dowodem przestępstwa, gdy świadkowie takich zdarzeń nie chcą “zeznawać” w obawie o odrzucenie ich ze strony swoich kolegów, lub w obawie o własne bezpieczeństwo. Monitorując zapewniamy bezpieczeństwo przebywającym osobom, jak również chronimy przed dewastacją obiekty, urządzenia będące własnością szkoły.

 
Nowa sala lekcyjna dla pierwszoklasistów PDF Drukuj Email
środa, 23 lutego 2011 20:24

1 września oddano także do użytku salę lekcyjną przygotowaną dla uczniów klas pierwszych. Salę lekcyjną wyremontowano ze środków które przekazał Urząd Gminy w Karsinie a wyposażono w sprzęt i pomoce dydaktyczne z projektu Radosna Szkoła. Kwota która została pozyskana z rządowego programu Radosna Szkoła to 12.000zł.

 
Inauguracja roku szkolnego 2010/2011 PDF Drukuj Email
środa, 23 lutego 2011 20:13

1 września, na boisku Zespołu Szkół nr 2 w Wielu nastąpiło uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 20010/2011.
Pan Dyrektor Andrzej Narloch serdecznie przywitał  zebranych uczniów a szczególności pierwszoklasistów, rodziców i nauczycieli, wyrażając jednocześnie nadzieję, że wszyscy spotykamy się cali, zdrowi, wypoczęci i pełni chęci do zdobywania nowej wiedzy oraz umiejętności. Następnie  podał numery sal  którymi  w danym roku będą opiekowały się przypisane  klasy. Pan Dyrektor także powitał nowego wikarego Parafii w Wielu ks. Piotra, który w naszej szkole będzie uczył religii.

 
Ocalić od zapomnienia PDF Drukuj Email
czwartek, 08 lutego 2018 17:40

Przedstawiam w większości niepublikowane jeszcze zdjęcia z poszczególnych miejscowości zebrane i dostarczone mi przez uczniów i nauczycieli.

Adela Ebertowska

Borsk (Marcelina Firmowska)

Dąbrowa (Karol Pepliński)


Górki (Joanna Bławat)

Przytarnia (Kinga Lorek)

Wdzydze Tucholskie (Maja Sieradzka, Alicja Nagórek)

Wiele (Natalia Knapik, Karol Pepliński, Bartosz Narloch 
Kalwaria Wielewska PDF Drukuj Email
czwartek, 26 grudnia 2013 15:33

Kalwaria Wielewska

Położona na wzgórzach otaczających Jezioro Wielewskie, założona w latach 1915-1927. Fundatorami byli: ks. Józef Szydzik oraz miejscowi gospodarze, którzy przekazali grunty pod budowę Kalwarii – Michał i Anna Durajewscy. Projekt powstał w Monachium w pracowni Theodora Mayra dla upamiętnienia ofiar I wojny światowej. Od 1924 roku budowę kalwarii kontynuował ks. Józef Wrycza.

W skład Kalwarii wchodzą 23 obiekty, w tym 14 kaplic, 6 kompozycji rzeźbiarskich, święte schody, ambona i pustelnia. Od 1962 roku Kalwaria wpisana jest do rejestru zabytków.

Stacje kalwaryjskiej Drogi:

 1. Kaplica Ogrójca – zbudowana w 1915 roku na terenie przykościelnego cmentarza. W absydzie znajduje się neobarokowy ołtarz z rzeźbą Chrystusa oraz dwa witraże z cytatami.
 2. Kaplica Serca Pana Jezusa – powstała na wschodnim brzegu Jeziora Wielewskiego w latach 1915-1916. W jej wnętrzu znajduje się drewniana rzeźba wykonana przez Oskara Meyera.
 3. Kaplica Serca Najświętszej Maryi Panny – Królowej Pokoju - powstała w 1919 roku. W ołtarzu umieszczony jest obraz Matki Bożej i św. Izydora Oracza, patrona rolników.
 4. Kaplica nad Cedronem - zbudowana w latach 1916-1917. Kaplica ma kształt łuku triumfalnego z balustradami po obu stronach, zdobionymi rzeźbionymi symbolami czterech Ewangelistów: anioła, lwa, orła i wołu.
 5. Dom Annasza – wzniesiony został w 1916 roku. Kompozycja bryły przypomina przydrożną kapliczkę, wewnątrz której jest obraz olejny wykonany przez Leona Drapiewskiego.
 6. Święte Schody – pierwotnie zbudowane z cegły i drewna, obecnie z kamienia i betonu. Liczą 53 stopnie, tyle, ile „Zdrowaś Maryjo” w różańcu.
 7. Dom Kajfasza – położony powyżej Świętych Schodów pochodzi z 1916 roku. Wewnątrz znajduje się drewniana rzeźba przedstawiająca Pana Jezusa w piwnicy.
 8. Kaplica Biczowania – wzniesiona została w 1923 roku. We wnętrzu znajduje się rzeźba Chrystusa przykutego do słupa.
 9. Pałac Piłata - Jezus skazany na śmierć – to Stacja I Drogi Krzyżowej . Zbudowana w 1922 roku. Na tarasie pałacu znajduje się rzeźba Wojciecha Durka „Ecce Homo”.
 10. Rzeźba - Jezus bierze krzyż na swoje ramiona  – wykonał Ignacy Zelke w 1927 roku. Stacja II
 11. Rzeźba – Jezus po raz pierwszy upada pod krzyżem– również wykonana przez Ignacego Zelke w 1927 roku. Stacja III.
 12. Rzeźba – Jezus spotyka Matkę Swoją – autorstwa Wojciecha Durka. Stacja IV.
 13. Rzeźba – Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi – autorstwa Wojciecha Durka. Stacja V.
 14. Kaplica Św. Weroniki – Weronika ociera twarz Panu Jezusowi – zbudowana w 1916 roku. Stoi na najwyższym wzniesieniu Kalwarii. We wnętrzu budowli jest rzeźba przedstawiająca Chrystusa dźwigającego krzyż i klęczącą przed nim Weronikę. Stacja VI.
 15. Kaplica drugiego upadku -  Jezus po raz drugi upada pod krzyżem. Zbudowana w 1917 roku. Wewnątrz kaplicy znajduje się ołtarz z rzeźbą Chrystusa upadającego pod krzyżem. Stacja VII.
 16. Kaplica Płaczących Niewiast – Pan Jezus spotyka płaczące niewiasty. Kaplicę zbudowano w 1924 roku. Wewnątrz znajduje się płaskorzeźba Chrystusa w cierniowej koronie. Stacja VIII
 17. Kaplica trzeciego upadku – Jezus upada po raz trzeci. Położona w dolinie, powstała w latach 1923-1924. W kaplicy umieszczona jest scena rzeźbiarsko-malarska: Chrystus leżący pod krzyżem. Stacja IX.
 18. Rzeźba – Pan Jezus z szat obnażony. Stacja X jest zbudowana w formie kapliczki z płaskorzeźbą przedstawiającą scenę obnażenia z szat Pana Jezusa autorstwa Wojciecha Durka.
 19. Rzeźba – Pan Jezus do krzyża przybity. Rzeźba wykonana przez Ignacego Zelke w 1925 roku. Stacja XI.
 20. Kaplica Ukrzyżowania – Pan Jezus na krzyżu umiera. Kaplica, zwana kościółkiem, zbudowana w 1916 roku stanowi najokazalszy i najpiękniejszy obiekt Kalwarii. Wewnątrz kaplicy znajduje się drewniany ołtarz i polichromowane rzeźby: Chrystusa na krzyżu wśród łotrów. Są tam również najciekawsze na kalwarii witraże. Stacja XII.
 21. Kaplica Grobu Pańskiego – zbudowana w 1922 roku. Wnętrze kaplicy jest trzypoziomowe: część górna przedstawia zdjęcie z krzyża, część dolna stanowi Grób Pański, środek zaś balustrada. Rzeźby zdobiące wnętrze wykonał Wojciech Durek. Stacja XIII i XIV.
 22. Ambona – wykonana w 1946 roku w formie łodzi przez Teodora Plińskiego z Wiela.
 23. Pustelnia – wzniesiona w latach 1919-1920 jako dom dla stróża Kalwarii.

Bardziej szczegółowe informacje w przewodniku ks. Eugeniusza Filipskiego „Sanktuarium kalwaryjskie w Wielu”.

 
Nowe wybory do SU PDF Drukuj Email
środa, 10 stycznia 2018 12:21

20.12.2017 roku odbyły się drugie już w tym roku szkolnym wybory do Samorządu Uczniowskiego. Startowało trzech kandydatów. Zgodnie z nowym statutem uprawnionych do głosowania było 203 uczniów, głosowało 138. Najwięcej głosów otrzymał Filip Kozłowski (94) i to on zostaje przewodniczącym SU. W skład SU wchodzą jeszcze Katarzyna Skwierawska (zastępca przewodniczącego) i Agata Knitter (skarbnik).   

Gratulacje

 
« pierwszapoprzednia313233343536373839następnaostatnia »

Strona 37 z 39


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free Joomla themes html linux hosting Valid XHTML and CSS.