forex trading logo

Dziennik LibrusGrafika losowo

pc080028k.jpg

Szkoła na mapach

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 46 gości 

bipProjekty


Strona główna
Szkoła Podstawowa im. W. Rogali w Wielu
Akademia Młodych Noblistów (wycieczka i festyn naukowy) PDF Drukuj Email
niedziela, 03 lipca 2011 21:37

W środę 26 maja 2011r. wyjechaliśmy na darmową wycieczkę do Gdańska w ramach projektu Akademia Młodych Noblistów. Do projektu należą klasy 1 gimnazjum, więc tylko one brały udział w wycieczce. Gdy dojechaliśmy do Gdańska, udaliśmy się do Uniwersytetu Gdańskiego. Nie jest to jeden budynek jak  można by przypuszczać, lecz zespół budynków, każdy o innym profilu. Najpierw poszliśmy obejrzeć bibliotekę oraz pracę konserwatorów książek. W bibliotece urządzenie ułatwiające czytanie – odtwarzało książkę w monitorze powiększając jej litery. Potem poszliśmy obejrzeć galerię zdjęć oraz krótki pokaz slajdów, wyjaśniający na czym polega praca introligatorów. Pani opowiadająca o swojej pracy mówiła, że introligator musi kartkę po kartce odkwaszać papier, uzupełniać braki w kartkach oraz w tekście, czyścić kartki papieru, płukać je, suszyć i sklejać oraz na nowo doklejać okładki, które wcześniej trzeba naprawić, więc praca ta wymaga wiele cierpliwości. Potem poszliśmy do innego budynku i podzieliliśmy się na trzy grupy, aby było łatwiej zwiedzać. Widzieliśmy, jak przy pomocy lasera nawet z najmniejszego kawałka kliszy idzie odtworzyć cały obraz. Poznaliśmy szybkość światła i dźwięku, dzięki czemu wiadomo, że gdy miną trzy sekundy od błysku do grzmotu to burza jest oddalona o około 1km. Dowiedzieliśmy się, że gdy nie ma ciśnienia woda wrze nawet w 20ºC,a prawo Pascala widać gdy piłeczkę pingpongową powieszoną na sznurku włoży się w słup wody lecącej z kranu. Można wtedy odchylić na bok sznurek, a piłeczka pingpongowa nadal się „trzyma” wody. Zobaczyliśmy, w jaki sposób rozchodzą się fale dźwiękowe oraz jak można to sprawdzić za pomocą kaszki manny, metalowej płytki, smyczka od skrzypiec. Pod koniec pobytu na Uniwersytecie Gdańskim byliśmy na wykładzie dotyczącym animacji. Wykład był bardzo interesujący. Byliśmy również na wydziale sztuki oglądać prace plastyczne. Potem poszliśmy na obiad. Były frytki, surówka na liściu sałaty oraz kotlet (chyba z piersi kurczaka).  Po sytym i smacznym posiłku pojechaliśmy do Zoo. W Zoo zaskoczyły nas figurki, które były na otwarciu Galerii Bałtyckiej. Każdemu wycieczka bardzo się podobała, wielu osobom szczególnie Zoo. Wracaliśmy do domu zadowoleni.
W sobotę 18.06.2011r. byliśmy na festynie naukowym w Olsztynie. Wyjazd sprzed szkoły był o godzinie 7:20. Jechaliśmy autobusem wspólnie z uczniami z Karsina i Czerska. Szkołę w Wielu reprezentowali: Joanna Skwierawska, Paweł Janikowski, Krzysztof Szalewski. Naszym opiekunem był nauczyciel informatyki, pan Robert Bal. Z Karsina jechały 2 osoby, a z Czerska było ich trochę więcej. W Olsztynie byliśmy około godziny 11:00. Najpierw odbył się konkurs wiedzy o polskich noblistach. Do tej olimpiady ponadregionalnej zakwalifikowali się uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w etapach regionalnych. Do rywalizacji stanęło 42 uczniów z 36 szkół. Laureatka 1 miejsca uzyskała 26 pkt., drugiego miejsca 24pkt., trzeciego miejsca 23pkt. Nagrody wyróżnienia przydzielono jeszcze dwóm osobom, które uzyskały 22 pkt., a tym samym zajęły 4 miejsce. Reprezentant Gimnazjum Publicznego w Wielu, Krzysztof Szalewski, z wynikiem 21 pkt. zajął 5 miejsce, a więc był już blisko podium...  W trakcie imprezy odbyły się jeszcze konkursy dotyczące wiedzy o projekcie AMN (Akademia Młodych Noblistów) oraz zupełnie inne, np. konkurs sprawdzający, jaki kto ma węch. Był również poczęstunek: każdy  dostał bułkę, jabłko, sok owocowy, banana, pomarańczę oraz wodę. Ze wszystkich konkurencji podawano od razu wyniki, był również rozstrzygnięty konkurs dotyczący ludzi z pasją.
Ostatnią z rywalizacji był konkurs dotyczący projektów edukacyjnych. Konkurs ten nosił nazwę: ”Kompetencje  - kluczem do sukcesu”. Komisja, ze względu na dużą liczbę prezentacji, zwróciła uwagę szczególnie na te, do których dołączono sporo rekwizytów. Meritum nie było tu w ogóle istotne. Na koniec odbył się koncert polskiego zespołu The Lollipops, który zaprezentował swoje przeboje i wykonał wszystkie piosenki w języku angielskim.
Z Olsztyna wracaliśmy zawiedzeni i rozczarowani. Nasza prezentacja multimedialna nie została doceniona, a jury obejrzało ją tylko pobieżnie. A szkoda...
Opracował : Krzysztof Szalewski uczeń kl Ib G

 
Wycieczka do Warszawy PDF Drukuj Email
niedziela, 22 maja 2011 19:02

Dnia 19 kwietnia 2011 roku 48 najlepszych uczniów naszej szkoły brało udział w wycieczce do Warszawy. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie gmachów Sejmu i Senatu.
Korzystając z pięknej pogody uczniowie odbyli również spacer Krakowskim Przedmieściem, oglądali uroczystą zmianę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, porozmawiali z warszawskim kataryniarzem na rynku Starego Miasta i oddali hołd Małemu Powstańcowi. Na koniec spacerowali po warszawskich Łazienkach podziwiając Pałac na Wodzie, pawie przed Pałacem i wielkie karpie w pałacowym stawie.
Wyjazd dla uczniów był bezpłatny. Sponsorowi wyjazdu bardzo serdecznie dziękujemy.

opr. Adela Ebertowska

 
Rekolekcje Wielkopostne PDF Drukuj Email
środa, 13 kwietnia 2011 20:52

Piątek – 15 kwietnia 2011r.
Godz.  9:00   Msza święta z nauką
Godz.10:00   Nauka rekolekcyjna dla dzieci klas: 0 – VI
Godz.11:00    Msza święta z nauką
Godz.12:00    Nauka rekolekcyjna dla klas gimnazjalnych

Poniedziałek – 18 kwietnia 2011r.
Godz.  9:00    Nauka rekolekcyjna dla dzieci klas 0 - VI
Godz.10:00    Msza święta z nauką
Godz.11:00    Spotkanie rekolekcyjne dla klas gimnazjalnych
Więcej informacji na stronie Parafii w Wielu

 
Egzamin Gimnazjalny 2011 PDF Drukuj Email
środa, 13 kwietnia 2011 20:30

W dniach 12, 13 i 14 kwietnia 2011 r. kolejny rocznik gimnazjalistów przystępuje do egzaminu gimnazjalnego. Jak wiadomo egzaminu tego nie można nie zdać, ale trzeba do niego przystąpić, aby ukończyć gimnazjum. Uzyskany wysoki wynik z tego testu pomoże w czasie rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej zająć najwyższe lokaty na listach przyjętych do wybranych szkół. Jest to również sprawdzian wiedzy na koniec kolejnego etapu edukacyjnego, jaki stanowi nauka w gimnazjum.
Życząc wszystkim naszym uczniom powodzenia podczas wytężonej pracy umysłowej w nadchodzących dniach. Arkusze egzaminacyjne znajdziecie na stronie OKE w Gdańsku.

 
Anna Kowalewska laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego PDF Drukuj Email
poniedziałek, 11 kwietnia 2011 21:51

Dnia 8 kwietnia 2011 roku uczennica naszej szkoły Anna Kowalewska uczestniczyła w uroczystości wręczenia zaświadczeń laureatom Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów gimnazjum przez Pomorskiego Kuratora Oświaty. Ania jest laureatką Konkursu z historii.

opr. Adela Ebertowska

 
Sprawdzian PDF Drukuj Email
poniedziałek, 11 kwietnia 2011 21:45

5 kwietnia szóstoklasiści pisali ważny sprawdzian. W ciągu 60 minut uczniowie musieli rozwiązać 26 różnych zadań...Wierzymy, że poradzili sobie doskonale. Na wyniki z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej muszą poczekać do końca maja.

 
Gminny konkurs BRD PDF Drukuj Email
poniedziałek, 11 kwietnia 2011 21:38

24 marca odbył się etap gminny konkursu Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym. Konkurs przeprowadzili policjanci, którzy zajmują się edukacją komunikacyjną młodzieży z Kościerzyny. Odbył się on w dwóch grupach wiekowych: szkoła podstawowa i gimnazjum. W kategorii szkół podstawowych, zwyciężyła drużyna z Wiela w składzie: Dawid Dawidowski, Rafał Szalewski, Kacper Kałduński. Natomiast wśród szkół gimnazjalnych zwyciężyła drużyna z Karsina w składzie: Rompca Krzysztof, Dera Bartosz, Kolczyk Mateusz. Wyżej wymienione drużyny będa reprezentowały naszą gminę na etapie regionalnym, który odbędzie się w Kościerzynie 28 kwietnia.

 
XXVIII Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej – etap gminny PDF Drukuj Email
środa, 30 marca 2011 16:53

Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej odbył się dnia 24.03.2011r. w Zespole Szkół nr 2 w Wielu. Eliminacje rozpoczęły się o godz. 9:00.Przybyli na nie uczniowie z ZS nr 1 w Karsinie oraz ze Szkoły Podstawowej w Osowie. Naszą wielewską szkołę, ZS nr 2, reprezentowały następujące dzieci:
a)    W kategorii klas I-III szkoły podstawowej : Ksara Kasiorkiewicz, Karol Pepliński, Natalia Knapik
b)    W kategorii klas IV–VI szkoły podstawowej: Zofia Kuras, Magdalena Pryba
c)    W kategorii klas I-III gimnazjum:  Lucyna Schiefelbein,  Anna Kowalewska
Spośród wymienionych uczestniczek III miejsce w swoich kategoriach wiekowych zajęły: Zofia Kuras, Lucyna Schiefelbein oraz Anna Kowalewska. Niestety, żadna z tych dziewcząt nie zakwalifikowała się do eliminacji powiatowych w Kościerzynie. Nauczyciele opiekunowie również podkreślali wysoki poziom prezentowany przez wszystkie gimnazjalistki. Komisjia wybrała recytatorki z Karsina i to one będą reprezentować gminę na kolejnym etapie. Bardzo piekne było wystąpienie  naszej gimnazjalistki, Lucyny Schiefelbein, która zaprezentowała następujące teksty: wiersz „Z wolna słowom odbieram blask...” – Karola Wojtyły oraz „Ballady i romanse” – Władysława Broniewskiego. Ten ostatni utwór dotyczy II wojny światowej i opowiada o przejmującej historii rudej Ryfki, żydowskiej dziewczynki, która cierpi głód, ucieka przed Niemcami, a w końcu i tak ginie rozstrzelana przez nich. Szkoda, że utwory te nie zostaną wygłoszone już na kolejnym etapie. Tak to już jest, że łzom i rozgoryczeniu jednych recytatorek towarzyszy radość  innych...Na pociechę pozostają nam jedynie pochlebne opinie o samej organizacji i przebiegu tego konkursu. Cieszymy się, że przebiegał on w miłej atmosferze. Organizatorki eliminacji gminnych : Katarzyna Morzuch, Katarzyna Czapiewska i Danuta Szalewska

opr. Danuta Szalewska

 
« pierwszapoprzednia31323334353637383940następnaostatnia »

Strona 40 z 45


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free Joomla themes html linux hosting Valid XHTML and CSS.