forex trading logo

Dziennik LibrusGrafika losowo

pc080035k.jpg

Szkoła na mapach

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 

bipProjekty


Strona główna
Szkoła Podstawowa im. W. Rogali w Wielu
Biwak PDF Drukuj Email
środa, 12 czerwca 2019 12:08

Biwak, który zaplanowaliśmy na poniedziałek i wtorek (10 i 11.06.) z projektu marszałkowskiego - sportowego, niespodziewanie udzielił nam dwóch ważnych lekcji, dotyczących człowieka:
1. W dotkliwy sposób odczuliśmy, jak - prowadzona od lat - niefrasobliwa wobec natury działalność człowieka prowadzi do zakłócenia harmonii przyrody i w rezultacie obraca się przeciwko człowiekowi: nadeszła nawałnica, musiałyśmy się ewakuować, schronić w bezpiecznym miejscu, by uniknąć tragedii. Człowiek sam sobie gotuje taki los.
2. Z drugiej strony poznaliśmy wielkie serca ludzi, nieobojętnych na potrzeby drugiego człowieka, a w razie konieczności - udzielających pomocy. Jesteśmy wdzięczne:
- Pani Barbarze Synak, która dbała o nas jak prawdziwa mama, troszcząc się, byśmy ani na chwilę nie poczuły głodu.
- Panu Edwardowi Synakowi - wspomagającemu transportowo Panią Basię i - gdy zaszła konieczność - przewoził nas z obozowiska w bezpieczne miejsce.
- Pani Joli Zwarze za wychowawczą troskę i opiekuńczość.
- Panu Dyrektorowi Zbigniewowi Śledziowi za natychmiastową reakcję i przyjazd do nas późnym wieczorem, byśmy bezpiecznie wróciły do domu.
- Panu Krzysztofowi Narlochowi, który towarzyszył Panu Dyrektorowi w tej akcji.
- Naszym Rodzicom, pomagającym nam przy rozbijaniu biwaku, jak również we wtorek po nawałnicy pomogli nam zwinąć obóz ( szczególne podziękowania dla Pani Bogumiły Kniter, Pana Grzegorza Rzepińskiego i Pana Sławomira Miszke).
- Gospodarzom miejsca biwakowego w Raduniu nad jeziorem Młosino Duże, Państwu Skwierawskim za troskę i udzielenie nam schronienia.
We wtorek, późnym popołudniem, w spokoju konsumowałyśmy ( po grze na łące w dwa ognie) wiktuały, przygotowane specjalnie przez niezawodnych Państwa B.E. Synaków. O godzinie 21 rozjechaliśmy się rowerowo-samochodowo do domów.
"Powtórka z rozrywki" (bez nawałnicy!) odbędzie się po wakacjach.

Jolanta Lipska, szkoła Wiele

 
Kumam bazę PDF Drukuj Email
niedziela, 09 czerwca 2019 09:52

W piątkowy poranek, 7 czerwca 2019 roku, w Centrum Informacji Turystycznej w Wielu uczniowie klasy VII a uczestniczyli w warsztatach przyrodniczo-ceramicznych "Kumam bazę-poznajemy i chronimy płazy" zorganizowanych przez Fundację Republika Marzeń. Od pani Grażyny Sadowskiej dowiedzieli się o znaczeniu płazów w przyrodzie oraz o sposobach ich ochrony. Mieli okazję zobaczyć żywe okazy m.in. żaby paskówki, ropuchy szarej, traszki grzebieniastej, traszki zwyczajnej, żaby grzebiuszki ziemnej.

Po części teoretycznej, grupa udała się na spacer nad Jezioro Wielewskie, by poznać naturalne warunki bytowania żab. Następnie rozpoczęły się warsztaty ceramiczne, w trakcie których powstały gliniane domki dla żab. Warsztaty prowadziła Joanna Sawicka. Domki po wypaleniu trafią do przydomowych ogródków uczniów.

 
Wycieczka - Szlak Piastowski PDF Drukuj Email
sobota, 08 czerwca 2019 19:14

W dniach od 4 do 6 czerwca 2019 r. uczniowie klas: V a, V b, VI a, VI b i VII a wzięli udział w wycieczce Szlakiem Piastowskim. Pierwszy dzień rozpoczął się zwiedzaniem Muzeum Archeologicznego - osady warownej z 700 - 400 r. p. n. e w Biskupinie. Następnie udali się do pierwszej stolicy Polski Gniezna, gdzie podziwiali Drzwi Gnieźnieńskie i gotycki kościół katedralny, zwany Bazyliką Prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znajdujący się na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie. Kolejnym przystankiem wycieczki była Chrzcielnica Polski w Lednicy. Na Ostrów Lednicki przeprawialiśmy się promem. To miejsce prawdopodobnego chrztu Mieszka I.

Drugiego dnia zwiedzaliśmy Poznań: Stare Miasto z ratuszem, oraz Ostrów Tumski z Katedrą i grobami I Piastów. Odwiedziliśmy również Palmiarnię i Stadion Lecha, gdzie poznaliśmy trasy, którymi poruszają się fani piłki w czasie meczu, zobaczyliśmy w jakich warunkach pracują dziennikarze na Trybunie Prasowej, posiedzieliśmy na miejscach dla VIP - ów oraz zobaczyliśmy szatnie piłkarzy. Udaliśmy się także do Rogalowego Muzeum Poznania. W tym żywym centrum poznańskich tradycji i kultury poznaliśmy poszczególne etapy powstawania rogali świętomarcińskich, uczniowie mogli nawet wziąć czynny udział w produkcji rogali. Na koniec wizyty każdy spróbował tego smakołyku. Drugi dzień zakończyliśmy relaksując się w kompleksie rekreacyjno – sportowy nad Jeziorem Maltańskim.

Ostatni dzień przeznaczyliśmy na wizytę w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Obejrzeliśmy pracownię, w której znajdują się pamiątki z dalekich podróży pisarza. Następnie udaliśmy się Rogalina, gdzie zobaczyliśmy Pałac Raczyńskich, ogród francuski oraz pomnikowe dęby Lech, Czech i Rus. Na zakończenie zwiedzaliśmy z przewodnikiem Zamek i Parowozownię w Kórniku.

Wycieczkę Szlakiem Piastowskim zaliczamy do wyjątkowo udanych, tym bardziej że przez cały pobyt w Wielkopolsce panował 30 - stopniowy upał.

Jolanta Cieśnik-Siudy

 
Gminny Konkurs z Języka Niemieckiego PDF Drukuj Email
niedziela, 02 czerwca 2019 19:25

29 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Karsinie odbył się odbył się II Gminny Konkurs z Języka Niemieckiego ,, Deutsch kann auch praktisch sein”. Uczniowie ze szkół z Osowa, Karsina i Wiela walczyli o tytuł Mistrza Języka Niemieckiego rozwiązując test leksykalno – gramatyczny. Zwycięzcą została Weronika Peplińska z naszej szkoły. Gratuluję !  

Dziękujemy Pani Lucynie Latuszewskiej ze szkoły w Karsinie za organizację konkursu.
Do zobaczenia za rok !

Natalia Wasiniewska-Zirra

 
Lekcja doradztwa zawodowego na Politechnice Gdańskiej PDF Drukuj Email
środa, 29 maja 2019 09:32

W dniach 22-25 maja 2019r.odbył się po raz kolejny Bałtycki Festiwal Nauki, którego organizatorem była Politechnika Gdańska. Z myślą o uczestnikach tegorocznego Bałtyckiego Festiwalu Nauki studenci i wykładowcy przygotowali szereg różnych propozycji dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Były wśród nich warsztaty i pokazy laboratoryjne, prezentacje multimedialne, wycieczki, pikniki naukowe, wykłady, a nawet dyskusje. Wszystkie w przystępnej dla odbiorców formie. Głównym celem tego festiwalu jest popularyzacja nauk technicznych oraz zachęcanie do studiowania na tej uczelni. Do wyboru były zajęcia z 23 dyscyplin naukowych – od architektury, poprzez nauki przyrodnicze i matematyczne, aż po automatykę z robotyką!

Uczniowie naszej szkoły (18 osób VI-III Gimnazjum) wraz z opiekunami E. Trzcińską i D. Szalewską mieli okazję uczestniczyć w tym wyjątkowym pokazie. Wykład i pokaz ,,Eksperymenty fizyczne działające na intelekt, wyobraźnię i emocje” , Kolorowe płomienie”, pokaz niezwykłych reakcji chemicznych to jedne z licznych atrakcji tego dnia. W drodze powrotnej koniecznie spacer po plaży i molo w Brzeźnie. Tego dnia dopisywał nam dobry humor, podziwialiśmy piękne widoki nad polskim morzem i jednocześnie uczestniczyliśmy w ciekawej lekcji doradztwa zawodowego.

E. Trzcińska

Bałtycki Festiwal Nauki (zdjęcia)

 
Projekt Koder Junior Szkoła Mistrzów Programowania klasy I-III PDF Drukuj Email
sobota, 25 maja 2019 10:45

W roku szkolnym 2018/2019 klasy I-III brały udział w Projekcie Koder Junior Szkoła Mistrzów Programowania.

W ramach projektu odbyło się 14 dwugodzinnych spotkań  teoretycznych i praktycznych z grą Scottie Go (w tym 5 z konsultantem). Projekt kończyła wycieczka do Muzeum Emigracji w Gdyni.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z zajęć i wycieczki.

Celina Landowska Helena Rutkowska

 
Poznajemy Polskę - Wrocław PDF Drukuj Email
niedziela, 12 maja 2019 14:26

W dniach 6-9.05.2019 r. klasa VII a z udziałem rodziców i pod opieką nauczycieli zwiedzali Wrocław. Podróż, podobnie jak i w poprzednich latach, odbyli pociągiem ucząc się jednocześnie posługiwania się rozkładem jazdy.

We Wrocławiu:

  • Zwiedzili miasto poszukując jednocześnie wrocławskich krasnali,
  • Poznali centrum nauki o wodzie czyli Hydropolis,
  • Podziwiali obraz bitwy pod Racławicami czyli Panoramę Racławicką, sztukę XIII-XVII w. w Muzeum Narodowym, sztukę współczesną w Pawilonie Czterech Kopuł i najpiękniejszą salę barokową czyli Aulę Leopoldinum na Uniwersytecie Wrocławskim,
  • Wspięli się na wieżę kościoła św, Elżbiety i Wieżę Matematyczną,
  • Zachwycali się roślinnością w ogrodach: Botanicznym i Japońskim,
  • Regenerowali swoje siły w Gojump i Aquaparku.

Wszyscy wrócili zadowoleni.

 
Jakub Jasnoch dwukrotnym finalistą konkursów historycznych PDF Drukuj Email
niedziela, 31 marca 2019 10:50

Pierwszy konkurs to Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy . Jakub dzięki swojej wiedzy przeszedł eliminacje szkolne, następnie rejonowe i 18 stycznia 2019 roku na etapie wojewódzkim uzyskał tytuł finalisty.

Drugi konkurs to XXIV Konkurs Historyczny im. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1948. W walce o wolną Polskę.” Tutaj również Jakub pomyślnie przeszedł etap szkolny i rejonowy. Na etapie wojewódzkim, który odbył się 28 marca 2019 roku, został finalistą tego konkursu.

Gratulujemy

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 6 z 50


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free Joomla themes html linux hosting Valid XHTML and CSS.