język kaszubski

Wycieczka do Wdzydz Kiszewskich PDF Drukuj Email
sobota, 10 czerwca 2017 00:00

W dniach 02.06. i 09.06. uczniowie klas czwartych i piątych mieli możliwość wyjazdu do najstarszego Parku Etnograficznego w Polsce, jakim jest Kaszubski Park znajdujący się we Wdzydzach Kiszewskich. Założyli go w 1906 roku Teodora i Izydor Gulgowscy. Zajmuje 22 ha nad jeziorem Gołuń, a na jego obszarze znajduje się 50 budynków charakterystycznych dla wiejskiego krajobrazu Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w strzelaniu z łuku, poruszaniu się na szczudłach czy przeciąganiu liny. Oba wyjazdy zorganizowano w ramach zajęć z języka kaszubskiego.

Agnieszka Kanthak, Manuela Gierszewska

46. Finał Konkursu Rodnô Mòwa w Chmielnie PDF Drukuj Email
poniedziałek, 29 maja 2017 18:22

W dniach 27-28 maja odbył się już po raz 46. Finał Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rodnô Mòwa". Agnieszka Laska powtórzyła ubiegłoroczny sukces i wywalczyła III miejsce w swojej kategorii wiekowej. W Chmielnie rywalizowało ze sobą 46 osób, którzy zwyciężyli w eliminacjach powiatowych, gminnych i szkolnych w swoich regionach. Gratulujemy!!!

M. Gierszewska

Warsztaty taneczne cd. PDF Drukuj Email
niedziela, 07 maja 2017 20:08

Kaszëbsczi tuńce

W sobotę 6 maja uczniowie klas czwartych i piątych ponownie uczestniczyli w warsztatach poświęconych nauce tańców kaszubskich. Udoskonalili umiejętności z poprzednich spotkań, a także nauczyli się kroków kolejnych tańców  m.in. "Verki". Bardzo dziękujemy p. Ewelinie za poświęcony czas i wspaniale poprowadzone zajęcia. Z pewnością było to nie ostatnie nasze spotkanie.

Agnieszka Kanthak, Manuela Gierszewska

Powiatowa Rodnô Mòwa PDF Drukuj Email
sobota, 06 maja 2017 00:00

Uczennica klasy VI b Agnieszka Laska zajęła I miejsce w kategorii klas IV - VI w 46 edycji Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej. Pod koniec maja będzie reprezentować nasza szkołę i powiat kościerski w finale konkursu w Chmielnie. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie! Uśmiech

M. Gierszewska

Lekcja języka kaszubskiego z Bożeną Ugowską PDF Drukuj Email
sobota, 22 kwietnia 2017 00:00

Miedzwiôdk Pùfôtk

W piątek 21.04.17 r. w Domu Kultury w Wielu odbyła się lekcja języka kaszubskiego z  Bożeną Ugowską, która przełożyła Kubusia Puchatka na język kaszubski. Nasi uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób autorka zdecydowała się na przetłumaczenie właśnie tej książki oraz  jak nadała imiona poszczególnym postaciom. Część spotkania poświęcona została omówieniu kilku fragmentów powieści oraz ćwiczeniom dramowym. Dzieci wcielały się w role poszczególnych bohaterów.

W związku z tym wydarzeniem ogłoszono  konkurs plastyczny na pracę poświęconą Kubusiowi.

Oto jego wyniki:

I miejsce - Martyna Zabrocka kl. V a