Strona główna Co robimy Wolontariat Działalność Szkolnego Koła Wolontariatu
Działalność Szkolnego Koła Wolontariatu PDF Drukuj Email
niedziela, 18 stycznia 2015 11:01

W ostatnim czasie Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało i zrealizowało kilka ważnych zadań. W wyniku tych działań udało się wypracować fundusze, które w całości przekazywane są na pomoc dzieciom w Kongo. Szkoła, którą opiekujemy się mieści się w Pointe-Noire, miejscu, które bardzo ucierpiało w wyniku bratobójczych wojen. Najbardziej cierpią dzieci. Często osierocone, głodne, schorowane, narażone na wielorakie niebezpieczeństwa. Pieniądze, które wysyłamy na misje przeznaczone są przede wszystkim na alfabetyzację- naukę czytania i pisania dla młodych. Grupa dzieci i młodzieży ucząca się czytać i pisać w tej szkole liczy 80 osób. W większości są to dziewczynki w wieku od 12 do 20 roku życia.

Fundusze zebrane przez wolontariuszy naszej szkoły na rzecz dzieci z Konga w roku szkolnym 2014/2015:

1. Dyskoteka Andrzejkowa: 95,86zł

2. Gazetka szkolna: 42,00 zł

3. Kiermasz świąteczny: 355,73 zł

4. Klasa III A Gim- przekazała na Adopcję Serc: 28,42zł

5. 16.12.2014 opiekun Koła Wolontariatu wpłacił 480, 00zł na Adopcję Serc za rok 2013/2014

Paczka bożonarodzeniowa.

Czas Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w naszym kalendarzu, kiedy jesteśmy bardziej wrażliwi na potrzeby innych. Jak co roku nasi uczniowie nie pozostali obojętni wobec trudnej sytuacji drugiego człowieka. Z zebranych produktów żywnościowych, słodyczy i środków czystości Wolontariusze naszej szkoły przygotowali paczki dla czterech rodzin. Opiekun Wolontariatu p. Elżbieta Trzcińska w porozumieniu z nauczycielami naszej szkoły oraz Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej rozwiozła paczki dla trzech rodzin i jednej samotnej osoby .Na prawdę warto pomagać. Szkoda, ze nie mogliście zobaczyć tego radosnego błysku w oczach obdarowanych. Wolontariusze dziękują wszystkim darczyńcom.

Kiermasz świąteczny

W dniach od 9 do 10 grudnia 2014r.w naszej szkole Wolontariusze zorganizowali kiermasz świąteczny. Do akcji przyłączyły się dzieci z klasy III B SP, które ofiarowały na ten cel własnoręcznie wykonane stroiki. Cały dochód w kwocie 355,73 jest przeznaczony na wsparcie dzieci z Konga, które znajdują się pod naszą opieką w ramach Adopcji na odległość. Wolontariuszki przygotowały piękne kartki , bombki i inne dekoracje świąteczne, Można było tez zakupić książki, płyty, anioły, biżuterię i inne drobiazgi, które mogły stać się pięknym upominkiem pod choinkę. Dziękujemy wszystkim darczyńcom i kupującym.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała po raz 23, tym razem dla osób w podeszłym wieku oraz dla dzieci chorych na nowotwory. Sześć Wolontariuszek z naszej szkoły zbierało pieniądze na ten cel , nie zwracając uwagi na bardzo złe warunki pogodowe, które tego dnia były wyjątkowo trudne. Podziękowania należą się uczennicom klasy I B Gimnazjum Julii Kroplewskiej i Darii Filipiak oraz uczennicom klasy III B Gimnazjum Aleksandrze Nowackiej, Agacie i Karolinie Lasce oraz Annie Soleckiej. Dziewczęta zbierały pieniądze w niedzielę11 stycznia 2015r.w godzinach przedpołudniowych, a po południu liczyły pieniądze wraz z opiekunem Koła Wolontariatu p. Elżbietą Trzcińską oraz dyrektorem Domu Kultury w Wielu p. Zbigniewem Czapiewskim. Po południu odbyły się dwa koncerty muzyczne. W jednym z nich uczestniczyli uczniowie grający na gitarach, wśród nich zarówno obecni uczniowie, jak i absolwenci naszej szkoły. Drugi z koncertów w wykonaniu zawodowego muzyka porwał za serca miłośników gry na skrzypcach. Żałować można jedynie, że nie dopisała publiczność, być może z powodu złych warunków pogodowych. Zebrana kwota pieniędzy w Wielu to 1317,05złotych.

Nieustannie zbieramy plastikowe nakrętki, przeznaczone na pomoc chorej dziewczynce ze Starogardu Gdańskiego. Dużym zainteresowaniem cieszy się praca z najmłodszymi w przedszkolu, gdzie wolontariusze bawią się z dziećmi, kolorują, tańczą i śpiewają.

Elżbieta Trzcińska