forex trading logo

Dziennik LibrusGrafika losowo

pc080039k.jpg

Szkoła na mapach

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 81 gości 

bipProjekty


Strona główna
Polskie cmentarze PDF Drukuj Email
wtorek, 30 października 2018 21:15

Bander-e Anzali (dawniej Pahlawi) to miasto w północnym Iranie nad Morzem Kaspijskim.

1 kwietnia 1942 roku przybyła tu Armia gen. Andersa po ewakuacji z ZSRR. Żołnierze i cywile przypłynęli zatłoczonymi statkami przez Morze Kaspijskie i w Pahlawi przechodzili kwarantannę. Na plaży o długości 3 km rozbito namioty, w których wycieńczeni polscy uchodźcy (Sybiracy) oraz polskie dzieci mieszkali przez kilka miesięcy.

W Pahlawi ludzi szczepiono, golono zawszone włosy, palono odzież. Wyczerpanie i choroby nabyte jeszcze w ZSRR dały się we znaki, toteż mimo starań lekarzy polskich i brytyjskich oraz pomocy Amerykańskiego Czerwonego Krzyża, śmiertelność była duża. 639 osób, które nie przeżyły ewakuacji, bądź zmarły wkrótce po przybyciu pochowano na miejscowym cmentarzu ormiańskim, na którym wydzielono polską kwaterę.

Adela Ebertowska

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free Joomla themes html linux hosting Valid XHTML and CSS.