Strona główna Patroni Antoni Skwierawski
Antoni Skwierawski PDF Drukuj Email
piątek, 25 lutego 2011 10:30

Patron gimnazjum, Antoni Skwierawski urodził się w Wielu na Białej Górze 27 maja 1900 r. Od wczesnych lat młodzieńczych zasłynął w kulturalnym życiu Wiela i okolic jako muzyk i chórzysta. W latach 20. i 30. ubiegłego wieku grał jako skrzypek w słynnym kwartecie Wicka Rogali "Arion". Śpiewał i dyrygował w chórach "Żaba" i "Cecylia". W czasie odbywania służby wojskowej był członkiem orkiestry i tam zdobył gruntowne przygotowanie muzyczne. W okresie międzywojennym prowadził w Wielu zakład fotograficzny. Po wojnie pracował jako ekspedient w założonej przez ks. płk. J. Wryczę spółdzielni "Nadzieja", a później przez kilka lat w GS Samopomoc Chłopska w Karsinie. Póki starczyło sił, razem z siostrą Anielą, gospodarzył na kawałku ziemi w Wielu. Pomagał także w gospodarstwie brata Franciszka, na Białej Górze. Oprócz muzyki i fotografowania miał także trzecią pasję w życiu. Był do końca swego życia uznanym pszczelarzem. Jednak esencją Jego życia było uprawianie muzyki, poprzez grę na instrumentach, prowadzenie chórów i zespołów muzycznych. Za swoją największą przygodę z muzyką uważał koncert powitalny wykonany przez chór "Cecylia" 6 sierpnia 1924 r. przed prezydentem Stanisławem Wojciechowskim, który był gościem ks. płk. Wryczy. W 1957 r. założył szkolny zespół muzyczny mandolinistów. Grało w niej wielu uczniów naszej szkoły. Zespół odnosił spore sukcesy, występował m.in. nawet w Filharmonii Bydgoskiej. Pan Antoś, bo tak go wszyscy nazywali, okazał się nie tylko doskonałym nauczycielem muzyki ale i prawdziwym przyjacielem i wychowawcą młodzieży. Za swój nauczycielski trud, pod koniec swojego życia otrzymał rentę specjalną Ministra Kultury i Sztuki, a od władz szkolnych w 1980 r. "Złotą odznakę Związku Nauczycielstwa Polskiego". Zmarł 3 stycznia 1993 r. w wieku 93 lat. Jest pochowany na cmentarzu wielewskim Dzisiejsze pokolenia 40, 50, 60-latków, byłych uczniów naszej szkoły, wspominają Pana Antosia, jako wspaniałego skromnego i oddanego w pracy ze swoimi uczniami nauczyciela.