Strona główna Co robimy Wolontariat Szkolne Koło Wolontariatu
poniedziałek, 07 października 2013 12:46

Działalność  Szkolnego Koła Wolontariatu

w roku  szkolnym 2013/2014

W Zespole Szkół nr 2 w Wielu działa Szkolne Koło Wolontariatu. Głównym celem podejmowanych działań jest niesienie pomocy najbardziej potrzebującym, uwrażliwianie na potrzeby innych, angażowanie uczniów w życie społeczności szkolnej i lokalnej oraz rozwijanie aktywności i kreatywności młodych ludzi. W obecnym roku szkolnym 2013/2014 w naszym Kole działa 40 wolontariuszy z klas I-III gimnazjum. Działalność uczniów skupia się wokół następujących zadań:

• Zakręcona akcja- Już czwarty rok zbieramy nakrętki dla chorych dzieci. W pierwszym roku zebraliśmy ok. 80 kg, potem 220 kg, a w minionym roku szkolnym 330 kg. Nakrętki zbieramy w ostatni piątek miesiąca. Opiekunami akcji są uczennice kl.II A Gim : Justyna Janikowska, Marta Reszczyńska, Magdalena Kapanka oraz Natalia Muchowska.

• Adopcja serc - opiekunkami akcji są uczennice klasy II B Gim: Agata i Karolina Laska, Aleksandra Nowacka, Anna Solecka i Adrianna Florek. Celem adopcji jest zaopiekowanie się uczniami szkoły w Kongo.  Roczny koszt darowizny adopcji na odległość to 480,00 zł. Poprzez różnorodne działania w tym loterie, czy przygotowywanie kartek okolicznościowych zbieramy niezbędną kwotę. W minionych latach opiekowaliśmy się szkołą w Bafii w Kamerunie, a wypracowane pieniądze były przeznaczone na zakup podręczników i przyborów szkolnych oraz budowę studni we wsi.

• Czytanie baśni, gry i zabawy z dziećmi w przedszkolu- W obecnym roku szkolnym obejmujemy taką pomocą  nasze szkolne dzieci, które od wczesnych godzin rannych oczekują na lekcje w świetlicy szkolnej oraz dzieci przedszkolne (punkt unijny). Ta forma działania cieszy się ogromną popularnością wśród wolontariuszy.

• Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – kontynuujemy wieloletnią zbiórkę pieniędzy na rzecz chorych współpracując z Domem Kultury we Wielu.

• Pomoc koleżeńska- świadczymy pomoc w nauce naszym kolegom i koleżankom

• Współpraca z Pomorskim Hospicjum dla Dzieci – pisanie listów do ciężko chorej dziewczynki

• Przygotowywanie kartek okolicznościowych na kiermasze

Wszelka działalność odbywa się w czasie wolnym od zajęć, bez jakiejkolwiek zapłaty, dobrowolnie. Uczeń klasy III gimnazjum może otrzymać 3 punkty w procesie rekrutacji, jeśli przez trzy lata wypracuje więcej niż 75 godzin na rzecz drugiego człowieka.

Opiekun Koła: Elżbieta Trzcińska