Cele i zadania doradcy zawodowego PDF Drukuj Email
poniedziałek, 07 października 2013 13:10

Cele i zadania doradcy zawodowego w nowym roku szkolnym 2013/2014

Doradztwo zawodowe ma na celu:

• rozwój samopoznania ucznia w takim stopniu, by mógł, podjąć decyzję w/s wyboru szkoły, a w przyszłości określonego zawodu.
  • zapoznanie młodzieży z ofertą szkół w powiecie kościerskim oraz chojnickim, z obowiązującymi rozporządzeniami i zasadami rekrutacji
  • pomoc w logowaniu i wypełnianiu dokumentów
  • przekazywanie informacji o określonych zawodach i rynku pracy,
  • uczestnictwo w targach szkolnych, dniach otwartych
  • współpracę z innymi doradcami oraz rodzicami.

Spotkania realizowane będą zarówno w formie indywidualnej jak i grupowej.

Praca z uczniem ukierunkowana jest na realizację określonych zadań:

1.      Omówienie czynników indywidualnych i społecznych warunkujących podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych:

• Biologiczne uwarunkowania wyboru zawodu
  • Zainteresowania, predyspozycje, talenty
  • Wpływy środowiskowe: rodzina, rówieśnicy, nauczyciele

2.      Rozwijanie samopoznania, aktywności, umiejętności, mobilizowanie do zdobywania wiedzy.

3.      Przedstawienie zasad rekrutacji oraz oferty szkół w powiecie chojnickim i kościerskim.

4.      Indywidualne planowanie ścieżki kariery zawodowej.

5.      Aktywne uczestniczenie w ,,Dniach Otwartych”, wyjazd na Bałtycki Festiwal Nauki w Gdańsku, zapraszanie ciekawych osobowości, zapoznanie z interesującymi zawodami.

6. Spotkania z rodzicami, współpraca z rodziną.

Zadania te realizowane będą przy użyciu aktywizujących metod pracy (praca warsztatowa), tak by mieli okazję do rozwoju osobistego, konfrontacji wiedzy teoretycznej z nabywaniem umiejętności praktycznych.

Proponowane ćwiczenia:

Cztery kwadraty, Wyprawa na księżyc, Przyjęcie, Drzewo, Jesteś na medal, Koło sukcesu, Zwierzyniec,  Pragnienia i cele życiowe.

Zajęcia realizowane są w wymiarze 1 godziny w tygodniu dla poszczególnych klas gimnazjalnych. Klasa III A Gimnazjum ma zajęcia w poniedziałki na siódmej godzinie lekcyjnej (13.50-14.35), a klasa IIIB we wtorki (13.50-14.35). Zapraszam także rodziców.

Doradca zawodowy: Elżbieta Trzcińska