Terapia logopedyczna PDF Drukuj Email
poniedziałek, 07 października 2013 13:33

TERAPIA LOGOPEDYCZNA W ROKU SZKOLNYM 2013-2014

Terapia logopedyczna w Zespole Szkół nr 2 w Wielu realizowana jest w wymiarze 6 godzin w tygodniu z przeznaczeniem na 6 klas nauczania początkowego. Starsze dzieci nie są objęte pomocą, czyli opieka logopedyczna kończy się wraz z ukończeniem nauczania początkowego w klasie III.

Ćwiczenia logopedyczne obejmują usprawnianie artykulatorów tzw. gimnastykę buzi i języka, wydłużenie oddechu, ćwiczenia słuchowe i rytmiczne, rozwijanie słuchu fonemowego oraz ćwiczenia właściwe, czyli wywołanie i utrwalanie określonych głosek. W klasach trzecich dodatkowo włączam utrwalanie głosek w mowie swobodnej, w czytaniu i pisaniu. Wśród dzieci występuje duża różnorodność wad wymowy: kappacyzm (k=t), gammacyzm (g=d), rotacyzm (r=j=l), sygmatyzm(sz=s, cz=c, ż=z, dż=dz) oraz zniekształcenia mowy tzw. właściwe wady.

Niektóre z dzieci wymagają pomocy specjalisty w tym laryngologa, alergologa i ortodonty. Najważniejsza wydaje się jednak współpraca z rodzicami, polegająca na systematycznym utrwalaniu ćwiczeń zapisanych przez logopedę w zeszycie dziecka. Zainteresowanych rodziców zapraszam do gabinetu logopedy w następujące dni:

Poniedziałek : klasa IIA      12.00-12.45

Klasa IIIA     12.55-13.40

Wtorek:         klasa IA        12.00-12.45

Czwartek:      klasa IB        12.00-12.45

Klasa IIIB     12.55-13.40

Piątek:           klasa IIB      12.00-12.45

Ze względu na dużą ilość dzieci objętych terapią logopedyczną, zwłaszcza w klasach I

(IA-7 , IB -10 , IIA-5, IIB-4, IIIA-5, IIIB-1) zajęcia odbywają się w mniejszych grupach,

dlatego konieczne jest śledzenie przez rodziców terminów spotkań, które zapisywane są

w zeszycie do logopedii.