forex trading logo

Dziennik LibrusGrafika losowo

pc080039k.jpg

Szkoła na mapach

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 106 gości 

bipProjekty


Strona główna Wiele Położenie Wiela
Położenie Wiela PDF Drukuj Email
piątek, 25 lutego 2011 10:50

 

Wiele (kaszb. Wielé) – to wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Karsin, na południowym krańcu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Położenie wsi jest niepowtarzalne dzięki lokalizacji nad Jeziorem Wielewskim, otoczonym od południa wzgórzami. Pierwsze z nich, Biała Góra, przegląda się w małym Jeziorze Ciepłym. W kierunku północno-zachodnim znajdują się Chełmice -najwyższe wzniesienie w okolicy (201,5 m n.p.m.). W kierunku zachodnim tuż za wsią i jeziorem ciągną się lasy. Na północy i wschodzie rozciągają się pola, urozmaicone wzgórzami kęp leśnych i dolinami łąk, bagien i stawów. W sumie okolica Wiela stanowi typowy krajobraz Pojezierza Kaszubskiego.

Niedaleko, w obrębie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego leży Jezioro Wdzydzkie zwane Kaszubskim Morzem. Okolica ta, urzekająca pięknem krajobrazu, stała się ośrodkiem turystyki i kultury kaszubskiej.

Sława Wiela, a zarazem znajomość jego położenia wśród ogółu rodaków, to przede wszystkim zasługa Hieronima Derdowskiego i Wincentego Rogali. Obok nich wymienić trzeba twórców i opiekunów wielewskiej kalwarii, założonej w latach 1915-1927 - księży Józefa Szydzika i Józefa Wryczę.

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free Joomla themes html linux hosting Valid XHTML and CSS.