forex trading logo

Dziennik LibrusGrafika losowo

pc080028k.jpg

Szkoła na mapach

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 

bipProjekty


Strona główna Patroni Antoni Skwierawski
Antoni Skwierawski PDF Drukuj Email
piątek, 25 lutego 2011 10:30

Patron gimnazjum, Antoni Skwierawski urodził się w Wielu na Białej Górze 27 maja 1900 r. Od wczesnych lat młodzieńczych zasłynął w kulturalnym życiu Wiela i okolic jako muzyk i chórzysta. W latach 20. i 30. ubiegłego wieku grał jako skrzypek w słynnym kwartecie Wicka Rogali "Arion". Śpiewał i dyrygował w chórach "Żaba" i "Cecylia". W czasie odbywania służby wojskowej był członkiem orkiestry i tam zdobył gruntowne przygotowanie muzyczne. W okresie międzywojennym prowadził w Wielu zakład fotograficzny. Po wojnie pracował jako ekspedient w założonej przez ks. płk. J. Wryczę spółdzielni "Nadzieja", a później przez kilka lat w GS Samopomoc Chłopska w Karsinie. Póki starczyło sił, razem z siostrą Anielą, gospodarzył na kawałku ziemi w Wielu. Pomagał także w gospodarstwie brata Franciszka, na Białej Górze. Oprócz muzyki i fotografowania miał także trzecią pasję w życiu. Był do końca swego życia uznanym pszczelarzem. Jednak esencją Jego życia było uprawianie muzyki, poprzez grę na instrumentach, prowadzenie chórów i zespołów muzycznych. Za swoją największą przygodę z muzyką uważał koncert powitalny wykonany przez chór "Cecylia" 6 sierpnia 1924 r. przed prezydentem Stanisławem Wojciechowskim, który był gościem ks. płk. Wryczy. W 1957 r. założył szkolny zespół muzyczny mandolinistów. Grało w niej wielu uczniów naszej szkoły. Zespół odnosił spore sukcesy, występował m.in. nawet w Filharmonii Bydgoskiej. Pan Antoś, bo tak go wszyscy nazywali, okazał się nie tylko doskonałym nauczycielem muzyki ale i prawdziwym przyjacielem i wychowawcą młodzieży. Za swój nauczycielski trud, pod koniec swojego życia otrzymał rentę specjalną Ministra Kultury i Sztuki, a od władz szkolnych w 1980 r. "Złotą odznakę Związku Nauczycielstwa Polskiego". Zmarł 3 stycznia 1993 r. w wieku 93 lat. Jest pochowany na cmentarzu wielewskim Dzisiejsze pokolenia 40, 50, 60-latków, byłych uczniów naszej szkoły, wspominają Pana Antosia, jako wspaniałego skromnego i oddanego w pracy ze swoimi uczniami nauczyciela.

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free Joomla themes html linux hosting Valid XHTML and CSS.